Czy esperal działa?

Wokół popularnie nazywanych wszywek, narosło wiele mitów i legend. Niektóre zakładają, że ich działanie w kontakcie z alkoholem może prowadzić nawet i do śmierci. Inne, że to forma placebo, która nie wykazuje żadnego działania, wmawiając jedynie uzależnionemu, że dzięki wszywce, jego nałóg jest słabszy. Obydwie teorie są nieprawdziwe. Czy esperal działa? Tak, żeby jednak to zrozumieć, należy dobrze poznać istotę funkcjonowania tego specyfiku.

Na początku, wypada zaznaczyć, że omawiana substancja, która wszywana jest pod skórę pacjenta w postaci tabletek, nie jest lekarstwem na alkoholizm i nie ma żadnej mocy zwalczającej nałóg. Stanowi jedynie uzupełnienie specjalistycznej kuracji antyalkoholowej, prowadzonej przez specjalistów.

Esperal wpływa na metabolizm alkoholu. Wchodząc w reakcję z nim, wywołuje bardzo silne zatrucie organizmu, którego skutki są niezwykle nieprzyjemne i wyjątkowo trudne do zniesienia. W ten sposób, w psychice uzależnionego wywołuje się powolny wstręt do „procentów”. Dzięki temu, osoba, która poddała się zabiegowi wszycia tabletki z tą substancją, w obawie przed cierpieniem, jakie czeka po spożyciu alkoholu, wykazuje bardziej silną wolę do odmówienia sobie przysłowiowego kieliszka.

Kuracja ma zatem pomagać zwalczać psychiczne uzależnienie od alkoholu, poprzez wzbudzanie negatywnych skojarzeń z nim związanych. Należy jednak zaznaczyć, że wszywka nie obniża pragnienia do skorzystania z używki, nie powoduje, że uzależnienie staje się mniej silne. Jedyną jej mocą jest wytwarzanie negatywnych skojarzeń związanych z alkoholem, poprzez powodowanie cierpienia po jego zażyciu. W żaden sposób nie obniża to stopnia uzależnienia, ale pomaga zwiększyć silną wolę. Dlatego, kuracje esperalowe mogą być traktowane jedynie jako środki uzupełniające, jako pomocną dłoń w specjalistycznej terapii antyalkoholowej, nie zaś jako samodzielna forma terapii.