Neurologiczne skutki picia alkoholu

Jeśli chodzi i spożywanie alkoholu, Polacy razem z Czechami i Rosjanami są w światowej czołówce. Dobrze wiemy, że picie większych ilości alkoholu skutkuje problemami zdrowotnymi. Jednym z narządów, który dostaje najbardziej, jest mózg. Są skutki picia, które wpływają na nasz mózg, o których dobrze wiemy.

Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy na ten temat zapraszam na stronę znanego lekarza, którym jest neurolog z Warszawy – Przemysław Richter.

A teraz trochę realnej teorii… Po paru kieliszkach pewnie sami tego doświadczyliśmy. Trudności w wymowie logicznych zdań, bełkotanie, ale również świetny humor i myślenie o sobie, jako o pępku świata. To wszystko skutki neurologiczne, mimo, że niektóre są w porządku, bo każdy chce mieć świetny humor na imprezie, to cała reszta jest początkiem większych kłopotów.

Wszyscy na pewno znają przypadki, kiedy pod koniec imprezy trzeba prowadzić swoich znajomych, bo przesadzili z alkoholem. Słanianie się na nogach, to oczywiście także wpływ alkoholu na mózg, trochę większy wpływ niż świetny humor. Brak orientacji w terenie, niesamowity bełkot, to kolejne problemy z jakimi borykamy się, gdy przedawkujemy alkohol.

Idąc tym tropem, przejdziemy teraz do neurologicznych skutków nałogowego picia alkoholu. Wiemy dobrze, że wypicie pary głębszych na imprezie jest dla ludzi. Nikt nie będzie nas za to karał, lecz wiemy również, że kiedy zaczynamy pić często i dużo, możemy się uzależnić, a to z kolei prowadzi do nieodwracalnych zmian w naszym mózgu. Jedną z takich anomalii jest obkurczanie się mózgu, które prowadzi do zaniku kory mózgowej. Może nie brzmi tak groźnie, jednak zanik, świadczy o tym, że to już nie wróci. A kora mózgowa odpowiada za wiele funkcji, na przykład planowanie, ocena sytuacji, podejmowanie decyzji lub umiejętność wchodzenia w interakcję z innymi. Ta ostatnia funkcja bardzo często objawia się przemocą w domu i wiecznymi kłótniami, kiedy ojciec alkoholik, wraca z libacji do swojej rodziny. Co gorsza, badania potwierdziły, że najbardziej podatny na zanik, jest płat czołowy, „co gorsze”, ponieważ to on odpowiada za nasze funkcje intelektualne. Nałogowe picie alkoholu skutkuje również ciężkimi powikłaniami jeśli chodzi o wątrobę. Wiele kobiet alkoholiczek, często choruje na marskość wątroby. Tak na marginesie, potwierdzone badaniami zostało to, że kobiety częściej zostają alkoholiczkami, ponieważ mają większą podatność do uzależnienia się od alkoholu. Alkoholicy cechują się ogólnie słabym zdrowiem i obniżoną odpornością, nie ma się jednak co dziwić. Często zdarza się również, że nałogowcy mają zaniki w pamięci. Człowiek nie pamięta kiedy brał ślub albo czy ma dzieci i rodzinę. Jest to naprawdę przykre, szczególnie dla bliskich tej osoby. Pijąc alkohol jesteśmy również narażeni na mechaniczne uszkodzenia naszego mózgu. Dobrze wiemy, że kiedy wypijemy zbyt dużo, mamy problem z chodzeniem, nie raz zdarzało się tak, że osoba przewróciła się i uderzyła głową o krawężnik, często kończyło się to śmiercią takiego delikwenta.

Jest jednak nadzieja, bo kiedy alkoholicy przestają pić, mimo, że zawsze już będą alkoholikami, ich stan zdrowia się poprawia. Mimo, że jak już wcześniej pisałem, zanik kory mózgowej, to stan nieodwracalny, ośrodki, które zostały uszkodzone, zostają zamienione zdrowymi, czyli tak jakby wypełniane są luki w naszym mózgu.

Sięgając kiedykolwiek po alkohol, pamiętajmy jakie skutki on wywołuję. Postarajmy się skończyć na jednym kieliszku, czy jednym piwie. Kiedy się uzależniamy, robimy krzywdę sobie, ale jednak przede wszystkim naszym bliskim. Jeśli więc po alkoholu mamy tendencję do kłótni i problemów, unikajmy go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *