Dom szeregowy to najlepszy sposób na określenie specyfiki domu szeregowego. Dom szeregowy zapewnia komfort mieszkania podobny do domu wolnostojącego, ale nie pozwala na pełną swobodę – sąsiad nadal jest za ścianą.

Taras powstał w celu zaoszczędzenia pieniędzy na drogie ceny działek i pozwala na uzyskanie cech porównywalnych z domami jednorodzinnymi przy znacznie niższych kosztach – domy szeregowe są bardziej dostępne, gdyż nie trzeba kupować całej działki budowlanej. Taras oferuje również prywatność, której nie można znaleźć w strukturach o dużej gęstości zabudowy miejskiej, takich jak apartamentowce.

Przez długi czas uważano, że tarasy były budowane wyłącznie dla robotników, ponieważ nie mogli oni sobie pozwolić na nic lepszego niż ten układ.

Dom szeregowy został dostosowany do potrzeb klasy robotniczej i stał się alternatywą dla mieszkania.

Domy szeregowe – wady i zalety: Domy szeregowe składają się zazwyczaj z dwóch lub trzech pięter, co pozwala na wygodne mieszkanie dla większej rodziny. Do domów szeregowych można wejść jednym wejściem, dlatego też domy szeregowe zapewniają bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni niż domy, w których każdy lokal ma osobne wejście, co często skutkuje marnowaniem przestrzeni poza granicami tych lokali.

Domy szeregowe na Klinach – zalety i wady: zabudowa tarasowa została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu niedrogiego mieszkania, dlatego tarasy nie pozwalają na pełną niezależność. Dom szeregowy składa się zazwyczaj z trzech jednostek i posiada wejście do najbardziej zewnętrznej jednostki oraz korytarz, który łączy ze sobą dwie jednostki wewnętrzne.

Często jednak domy szeregowe mają tylko jedną klatkę schodową prowadzącą z wyższych pięter, lub schody prowadzące bezpośrednio do mieszkania, lub do osobnych wejść na różnych poziomach budynku (dotyczy to niektórych domów szeregowych).

Jak wspomniano powyżej, domy szeregowe są tańsze od domów jednorodzinnych ze względu na ograniczoną powierzchnię i brak ogródków. Domy szeregowe pozwalają jednak zaoszczędzić pieniądze dzięki wspólnym przestrzeniom publicznym, takim jak klatki schodowe i korytarze, co może obniżyć koszty budowy w przeliczeniu na jedną osobę.

Wadą jest to, że właściciele mają niewielką kontrolę nad budynkami budowanymi przez deweloperów lub częste trudności z kontynuacją czy nawet dokończeniem budowy w przypadku budownictwa spółdzielczego. Niejedna inwestycja została wstrzymana z powodu problemów z finansowaniem; wystarczy, że jeden z przyszłych właścicieli będzie miał np. problem z uzyskaniem kredytu, aby budowa znacznie zwolniła lub została całkowicie wstrzymana.