Zdrowo
Konopia siewna: co się z niej robi?

Czym jest konopia siewna?
Konopia siewna zwana jest też włóknistą lub przemysłową, stąd uprawiane są one w celach przemysłowych lub leczniczych. Osiągają dość dużą wysokość podczas wzrostu. Wykorzystywane są do produkcji odzieży, papieru, czy nawet izolacji budynków bardzo dobrze sprawdzi się konopia włóknista. Nasiona jakie posiada konopia siewna posiadają zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, stanowiąc tym samym bardzo dobry dodatek do diety. Kwiaty rośliny znajdują natomiast największe zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości i wspomaganiu leczenia chorób.
Co można zrobić z konopi siewnej ?
Konopia siewna jest już znana od czasów starożytnych, kiedy spisywano teksty historyczne na papierze z niej wykonanym. Ponadto jednym z innowacyjnych produktów jest mleko konopne, które produkuje się podobnie jak z reszty roślin. Słyszy się także o wykonywaniu betonu konopnego, który tworzy się z paździerzy konopnych, wapna i wody. W budownictwie jest on doskonałym materiałem termoizolacyjnym, jednak minusem tego rozwiązania jest długie schnięcie betonu. Innym minusem wykorzystania betonu może być jego stosunkowo mała znajomość używania, rzadko które ekipy budowlane wiedzą jak go dobrze wykonać i kłaść, bo po prostu nie korzystają na co dzień z niepopularnych rozwiązań. Spotyka się także z produkowaniem odzieży z konopi włóknistej, która jest bardzo odporna na pranie i wysoką temperaturę. Latem stanowi lekką i przewiewną odzież, jednak zimą potrafi zachować ciepło. Znana jest także w przemyśle bioplastiku, ponieważ, jest ona uznawana za najbardziej wydajną roślinę celulozową na świecie. Celulozę jak wiadomo można wykorzystać do tworzenia bioplastiku, niestety minusem takiej inwestycji jest cena produkcji, która jest dość wysoka.
Czy można w Polsce uprawiać konopie siewną ?
Konopia siewna w Polsce jest w pełni legalna i można ją uprawiać, jednak trzeba dopełnić wszystkich formalności, by była to uprawa legalna. Trzeba uzyskać pozwolenie, zakupić i zasiać kwalifikowany materiał siewny oraz m. in. złożyć deklarację, że uprawę będziemy prowadzić celem przemysłu włókienniczego, chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego lub spożywczego, etc. Wszystkie dokumenty zabezpieczą naszą uprawę przed podejrzeniami uprawy konopi indyjskiej, której uprawa jest niedozwolona. A jak wiadomo przy okazji uprawy takiej rośliny, może wzbudzić się czujność osób postronnych, którzy będą chcieli ten fakt zgłosić odpowiednim organom.
Źródło: https://www.essenz.pl/blogs/hemp