Olejki eteryczne – jak i dlaczego warto je stosować? Doradzamy!

Olejki eteryczne są obecnie bardzo popularne i wybiera je wiele osób. Czym dokładnie są te olejki? Kiedy warto je stosować? Jak z nich korzystać? Oto porady dla początkujących!

Czym jest olejek eteryczny?

Pod pojęciem olejku eterycznego znajduje się rodzaj ciekłej substancji, która występuje w roślinach.

Najczęściej znany jest on ze swojego intensywnego zapachu, ale z punktu widzenia biologii może on posiadać również inne właściwości, między innymi może przyciągać owady zapylające, zniechęcać do spożywania rośliny, a nawet powodować osłabienie wzrostu innych roślin konkurencyjnych.

Olejki eteryczne są wydzielane przez różne rośliny, między innymi do popularnych produktów tego typu zaliczane są:

  • Olejek lawendowy,
  • Olejek cytrynowy,
  • Olejek z drzewa herbacianego,
  • Olejek grejpfrutowy,
  • Olejek bazyliowy,
  • Olejek eukaliptusowy,
  • Olejek goździkowy,
  • Olejem miętowy,
  • Olejek różany,
  • Olejek sosnowy.

Olejek eteryczny a olejek zapachowy

Należy pamiętać o tym, że naturalny olejek eteryczny nie jest tym samym, co olejek zapachowy.

Olejki eteryczne są substancjami naturalnymi, które przez odpowiednie procesy ekstrahowane są z roślin. Z kolei olejki zapachowe są olejkami syntetycznymi.

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają różnorodne właściwości i obecnie używane są one używane w wielu celach, między innymi do aromaterapii, pielęgnacji cery, leczenia różnych dolegliwości, na przykład układu oddechowego, zakażeń.

Właściwości olejku eterycznego zależne są od jego typu, dlatego wtedy, gdy chce się kupić takie wyroby, warto bliżej zapoznać się z tym, jakie jest ich przeznaczenie. Przykładowo olejek z drzewa herbacianego skutecznie dezynfekuje, a także pomaga na trądzik. Z kolei olejek bazyliowy używany jest w dolegliwościach neurologicznych.

Gdzie można kupić wysokiej jakości olejki eteryczne?

Sprzedażą olejków eterycznych zajmuje się obecnie wiele firm, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych trudności z ich zakupieniem.

Warto wybierać produkowane przez uznane firmy, sprawdzone olejki eteryczne – sklep internetowy może być wtedy bezpiecznym miejscem ich zakupu, ale można też znaleźć je w sklepach stacjonarnych, między innymi w aptekach, zielarniach, drogeriach.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów, co przekłada się również na ich działanie.

1. Aromatyzacja pomieszczeń

Najczęściej olejki używane są do nadawania pomieszczeniom przyjemnego zapachu. Można stosować je w kominku zapachowym z dodatkiem wody, ale również można wykorzystać specjalny elektryczny aromatyzer, nawilżacz powietrza, który wytwarza przyjemnie pachnącą mgiełkę.

Olejki mogą być też używane do przygotowania sprayu do aromatyzacji pomieszczeń czy też do zawieszek zapachowych.

2. Leczenie dolegliwości

Olejki, szczególnie te o intensywnym zapachu, doskonale nadają się do leczenia dolegliwości układu oddechowego, na przykład kataru. Polecane są wtedy olejki miętowe, eukaliptusowe, sosnowe.

Olejki mogą też pomagać w innych dolegliwościach, na przykład na bóle stawowe, infekcje bakteryjne.

3. Pielęgnacja cery

Do pielęgnacji najczęściej używany jest olejek z drzewa herbacianego, który pomaga na wypryski.

4. Sprzątanie domu

Olejki sprawdzają się podczas przygotowywania domowych środków czystości, aby nadać im ładny zapach i właściwości odkażające.