Drewno jest materiałem budowlanym stosowanym od zawsze. Domy zbudowane z tego surowca można zaobserwować w wielu krajach na całym świecie. Nie da się ukryć, że domki drewniane wciąż zyskują nowych zwolenników oraz stają się coraz bardziej popularne. Takie budynki są powszechne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, czy krajach Europy Zachodniej, jednak Europa Środkowa – w tym Polska – zaczyna przekonywać się do drewna jako materiału konstrukcyjnego. Dzieje się tak ze względu na liczne zalety domów z drewna. Dla wielu osób domki drewniane są tańszą, szybszą i bardziej użyteczną opcją. Drewno to najlepszy wybór, zwłaszcza teraz, gdy ludzie odkładają ostatni grosz, aby spełnić swoje marzenie – móc cieszyć się pięknym, przestronnym domem. Domy drewniane są bardzo wszechstronne i dzielą się na trzy kategorie: domy z bali, domy prefabrykowane, oraz domy mobilne.

Domy z bali

Pierwszym rodzajem domów drewnianych są domy wykonane z bali. Takie konstrukcje są budowane lub montowane bezpośrednio na działce i składają się z kłód, które nadają charakterystyczny wygląd końcowy. Grubość drewna pełni funkcję doskonałego regulatora wilgotności i temperatury wewnątrz budynku, co jest niezwykłą zaletą tego rodzaju domów z drewna. Warto jest pamiętać, że im większą kłoda ma masę, tym lepszym jest izolatorem ciepła oraz hałasu. Na rynku jest wiele firm, które zajmują się budową domów z bali. Kłody wytwarza się za pomocą obróbki mechanicznej i montuje poprzez wiercenie i łączenie bez użycia akcesoriów metalowych. Domy z bali są bardzo wytrzymałe i mają długą żywotność, a ich konserwacja nie wymaga dużego nakładu pracy. Ponadto, konstrukcja zbudowana z masywnych kłód charakteryzuje się wysoką odpornością na trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe.

Domy prefabrykowane

Drugim rodzajem, a zarazem najpopularniejszą opcją są domy drewniane prefabrykowane. Budowanie modułów i wstępna produkcja są ułatwione dzięki zastosowaniu dużej liczby małych komponentów. Ogromną zaletą domów prefabrykowanych jest to, że mają ściany wykonane fabrycznie. Są one transportowane na miejsce budowy, a na fundamencie betonowym następuje faktyczny montaż budynku i łączenie prefabrykatów. Prefabrykaty są poddane odpowiedniej obróbce i przy właściwej konserwacji mogą przetrwać lata. Domy tego rodzaju są niezwykle szybkie w budowie (już po kilku tygodniach możesz czerpać radość ze swojego drewnianego domu), a ich koszt jest bardzo niski – postawienie takiego domu może kosztować nawet o 40% mniej niż w przypadku innego materiału.

Domy mobilne

Ostatnim rodzajem domów są domy drewniane mobilne. Takie domy są budowane w fabryce i wysyłane w całości na docelową działkę. W zależności od ostatecznej wielkości domy mogą być budowane z jednego kawałka lub w kilku większych częściach. Ściany mogą być wykończone drewnem lub różnymi innymi materiałami. Tego typu domy drewniane są budowane na podwoziu i mogą być holowane przez pojazdy o ładowności do 3,5 tony. Ponadto, takie budynki mają od 4 do 7 m długości, w zależności od wybranego modelu i preferencji klienta. Jeśli chodzi o wysokość, mają około 4 m wysokości i 2,5 m szerokości. Domy mobilne mają otwarte przestrzenie, jedynym wydzielonym pomieszczeniem jest łazienka. Posiadają dobrą izolację i mogą być używane zarówno latem, jak i zimą. Jednak najczęściej są one wybierane przez osoby, które marzą o posiadaniu domu wakacyjnego.