Zdrowo
Zaczynasz budowę inwestycyjnego portfolio? Wybierz te monety!

Zapewne niejeden z tych, którzy dopiero zaczynają swą przygodę z lokowaniem środków w kruszce, zastanawia się jak zrobić to sprawnie. Na szczęście obecnie na rynku numizmatów lokacyjnych, nie brakuje propozycji, które będą cennym wkładem we własny zasób lokacyjny.
Do tego grona, przede wszystkim można chyba zaliczyć serię Klonowy Liść. Powód jest zresztą dość prosty. Emitowane w Kandzie monety wyróżniają się na tle innych tym, że wykonuje się je obecnie przy użyciu największej ilości kruszców. Mowa tu więc nie tylko o egzemplarzach, w których zawarte jest złoto czy srebro. Znajdziemy tu też takie wykonane z platyny i palladu. Taka różnorodność jest naprawdę istotna. Wynika to ze specyfiki tego rodzaju numizmatów. Tutaj najważniejsza jest ilość kruszcu, jaka zawarta jest w danej monecie. I tak najczęstszym nominałem spośród tych największych, jest równowartość jednej uncji trojańskiej. To z kolei przełożyć się może na mniej więcej trzydzieści gramów. Dodajmy, że generalnie seria, za której produkcję odpowiada Royal Canadian Mint, jest na rynku bardzo długo, bo od 1979 roku. Jest to zresztą jedna z pierwszych serii o tej właśnie specyfice.
Miano absolutnego debiutanta, należy tu jednak do numizmatów, które zaczęto wytwarzać w 1967 roku. To właśnie ten czas swobodnie można uznać za początek monet bulionowych, jakie znane są obecnie. Po tym dość długim wstępie, wypada wyjaśnić, że chodzi o numizmaty znane pod nazwą Krugerrand. Za emisję odpowiedzialne jest uznane przedsiębiorstwo Rand Refinery. Dodajmy, że zajmuje się ono nie tylko monet czy sztabek. Do jego specjalizacji, należy także rafinacja kruszcu. Wracając jednak do omawianej tu serii… Przez kilkanaście lat, miała ona pozycję monopolisty rynkowego. Sytuację zapewne w jakimś stopniu zmieniło embargo nałożone na rząd RPA. W jego ramach, zabroniony był eksport monet zagranicę. Obecnie klienci mogą otrzymać Krugerranda w czterech nominałach. Największym z nich jest jedna uncja trojańska.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się z kolei w przypadku serii Gold Nugget. Tam największym wariantem, który dostępny w regularnej sprzedaży jest ten zawierający aż kilogram złota! Jest to niebagatelna ilość. Oczywiście na rynku dostępne są także mniejsze odpowiedniki. Produkcja serii ruszyła w 1986 roku. Od samego początku, odpowiedzialna jest za nią mennica w mieście Perth, na zachodzie Australii. Co ciekawe, tytułowy samorodek złota pojawiał się jedynie przez pierwsze trzy lata emisji serii. Później zmieniono go na jeden symboli kraju ze stolicą w Canberze. Zapewne niektórzy domyślają się już o co chodzi. W 1989 roku na numizmatach umieszczono bowiem kangury. Zresztą z tym motywem, wiąże się unikatowość całej serii. Żaden z nich, zależnie od roku produkcji, nie jest identyczny z poprzednim. Australijskie numizmaty zapisały też na koncie dwa rekordy Guinnessa, jeśli chodzi o największą monetę. Aktualny należy do egzemplarza ważącego aż tonę!!!
Jeśli interesuje Cię inwestycja w metale szlachetne, w tym w złoto inwestycyjne, warto sprawdzić ofertę lokalnego dealera złota. Firma Tavex od ponad 30 lat działa na rynku kruszców inwestycyjnych, oferując swoim klientom złoto i srebro z dostępnością od ręki lub z wysyłką w 24 godziny! Oprócz tego w salonach stacjonarnych można wymienić ponad 60 walut z całego świata, na przykład kantor Łódź, jeden z oddziałów firmy Tavex, umożliwia odbiór przesyłek w punkcie lub z wysyłkę z dostawą pod wskazany adres.